Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR) ve Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) Eğitici Eğitmenliği Meslek Edindirme Programı

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR) ve Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) Eğitici Eğitmenliği Meslek Edindirme Programını duyurmaktan dolayı çok heyecanlıyız.

Birinci nesil Mindfulness temelli programlar olan MBSR ve MBCT kanıta dayalı Mindfulness uygulamalarıdır.

MBSR ve MBCT Eğitici Eğitmenliği Meslek Edindirme Programı, bu iki programın eğiticisi olmak için gerekli bilgi ve deneyimin kazandırılmasını amaçlamaktadır.

Program 2019 yılında İstanbul’da başlayacaktır.

Ücret: 20.000TL + KDV’dir.

(Ücrete ruh sağlığı modülü, MBCT, inziva, okullarda mindfulness ve iş yerinde mindfulness modülleri dahil değildir. Ücretlendirme 270 saatlik MBSR eğitici eğitmenliği içindir.)

Sertifikasyon Hakkında

Program sonunda EAMBA (European Associations of Mindfulness Based Approaches) standartlarına uygun akredite bir sertifikaya sahip olacak ve kendi MBSR gruplarınızı açabileceksiniz. EAMBA hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Program İçeriği

 • Program hem ruh sağlığı alanında çalışan hem de bu alanda çalışmayan kişiler için uygundur.
 • Ruh sağlığı alanından olmayan katılımcılar için ayrı bir Modül olacaktır.
 • Programda katılımcılara ön eleme ve grup sürecinde ihtiyaçları olacak ruh sağlığı ile ilgili bilgilendirmeleri içeren Ruh Sağlığı Modülü olacaktır.
 • Programda grup çalışmasına dair becerilerin kazanılması amacıyla Grup Çalışması Becerileri modülü olacaktır.
 • Yurtdışından gelecek olan Mindfulness alanında uzman eğitmenlerden destek alınacaktır.
 • Program Türkçe olacaktır.
 • Yaklaşık olarak bir buçuk yılda tamamlanacak olan programın her aşaması yüz yüze yapılacaktır.
 • MBCT modülü ruh sağlığı alanından (psikolog, psikiyatrist, sosyal hizmet uzmanı, psikolojik danışman) olanlar içindir. Ruh sağlığı alanı çalışanları için program içinde ekstra bir modül olarak düzenlenecektir.  Alandan olmayan katılımcılar için bu modül açık olacak fakat katılımcıların uygulama yetkileri olmayacaktır.,
 • MBSR ve MBCT Eğitici Eğitmenliği Meslek Edindirme Programı’ndan sonra Okullarda Mindfulness ve İş Yerinde Mindfulness alanlarında uzmanlaşmak isteyen katılımcılar için ayrı bir eğitim ve sertifikasyon süreci olacaktır.

Program Hakkında Genel Bilgiler

 • Tüm oturumlar 09.00-18.00 saatleri arasında yapılacaktır.
 • Mindfulness Institute Eğitici Eğitmenliği Programı toplamda 270 saatten oluşmaktadır.
 • Programın ön koşulu program öncesinde 8 Haftalık MBSR programını tamamlamış olmaktır.
 • Eğitmen adayları toplantı ile bilgilendirilecek ve her bir adayla programın süreci, niyet ve programa bağlılık hakkında ön görüşme yapılacaktır.

Eğitici Eğitmenliği Programında MBSR’a Ek Olarak…

✔Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT)

• MBCT programı yalnızca ruh sağlığı alanında çalışanlar için olacaktır.

• 3 – 4 tam gün düzenlenecektir.

• MBCT eğitici eğitmenliği sertifikası verilecektir.

✔Okullarda Mindfulness

• Bu modül 2 tam gün sürecektir.

• .b programı baz alınarak düzenlenecektir.

• .b Foundations sertifikası verilecektir.

.b Foundations Okullarda Mindfulness hakkında detaylı bilgi için tıklayınız. 

✔İş yerinde Mindfulness

SIYLI (Search Inside Yourself Leadership Institute) 2 günlük katılım belgesi verilecektir.

Oturumlar

Ön Çalışma (1 Gün – 17 Mart 2019): Tüm eğitmen adayları ile tanışma ve beraber pratik yapma toplantısı.

Psikolojik İlk Yardım Paketi (3 Gün – 29-31 Mart 2019): Bu modül ruh sağlığı alanında çalışmayan ya da ruh sağlığı alanında bir geçmişi olmayan adaylar içindir. Bu modüldeki oturumlar uzman bir psikiyatr tarafından verilecektir.

1. Oturum (3 Gün – 12-14 Nisan 2019): MBSR programının 1. haftası.

2. Oturum (3 Gün –24-26 Mayıs 2019): MBSR programının 2. haftası (Eğitmen: Maria von Balen)

3. Oturum (3 Gün – 21-23 Haziran 2019): MBSR programının 3. haftası (Eğitmen: Lot Heijke)

4. Oturum (4 Gün –1-4 Ağustos 2019): MBSR programının 4 & 5. haftası (Eğitmen: Petra Meibert)

4. Oturumdan Sonra: Saha Çalışması Dönemi. Eğitimin 4. oturumundan sonra eğitmen adayları 2 aylık bir saha çalışması dönemine gireceklerdir. Bu dönemde materyal hazırlama, ses kayıtları yapma, podcastler ile haftalık uygulama değerlendirmesi yapma gibi çeşitli uygulamalar olacaktır. Adayların kendi yapacakları MBSR programı için hazırlıklarını yapmak ve planlamasını yapmak da süre. içindedir.

5. Oturum (4 Gün – 3-6 Ekim 2019): MBSR programının 6 & 7. haftası (Eğitmen: Günter Hudasch)

5. Oturumdan Sonra: Uygulama Dönemi. 5. oturumdan sonra uygulama dönemi başlar. Artık eğitmen adayları kendi katılımcılarını eğitme sürecine başlayacaktır. Bu eğitim kar amacı gütmeden, gönüllü bir şekilde yapılmalıdır. Eğitmen adayları süre. içinde iletişimi kendi kişisel e-mail adresleri ile yönetecektir. Ayrıca bu dönemde, her eğitmen adayı bir süpervizör ile eşleştirilecek ve onlarla yüz yüze ya da skype aracılığı ile 4 süpervizyon seansı yapacaktır. Bu süpervizyonlar eğitmen adayının kendi eğitme süreci başladıktan sonra olacaktır. Süpervizyon öncesi, eğitmen adayı kendi oturumlarına dair yazılı geribildirimini ve eğitim süresince çektiği videosunu süpervizörüne gönderecektir. Her süpervizyon sonrası, eğitmen adayı kısaca ne öğrendiği hakkında düşüncelerini belirtecektir ve eğitmen adayları isterlerse ek görüşmeler planlayabileceklerdir. Eğitmen adaylarının kendi programı bittikten sonra onların katılımcılarından online bir geri bildirim formu doldurması istenecektir.

6. Oturum (3 Gün – 6-8 Aralık 2019): MBSR programının 8. haftası

7. Oturum (3 Gün –14-16 Şubat 2020): Tüm günlük inziva, süpervizyon

8. Oturum (3 Gün – 10-12 Nisan 2020): Süpervizyon, geri bildirimler, sonlandırma

Mezuniyet festivali (1 Gün).

Sertifikasyon Süreci

4 ve 6. Oturumlar da dahil olmak üzere tüm uygulamalarını tamamlayan eğitmen adayları, materyallerini Mindfulness Institute websitesinde yer alacak olan sertifikasyon kurulunda sunmaya hak kazanacaktır.
Materyallerde; eğitmen adaylarının içeriği açıkladığı, egzersizler düzenlediği, meditasyon yönlendirdiği ve kendi katılımcıları ile soru-cevaplar ile etkileşimde bulunduğu kısımları içeren videolar da olacaktır.
Final sertifikasyon kararı eğitmen adayının içerik bilgisi, kolaylaştırma becerisi ve somutlaştırma becerilerine dayanacaktır.

Eğitmenler

Dr. Günter Hudasch

Biyoloji doktorudur ve 16 yıl boyunca örgütsel gelişim alanında çalışmıştır. 1998’de bir yönetim danışmanlığı şirketi olan Julia Augustine & Partner’a katılmış ve örgütsel gelişim, koçluk ve danışmanlık alanında uzmanlaşmıştır. Örgütsel gelişim, NLP, Gestalt Terapi ve psikoterapik danışmanlık alanında eğitimler almıştır. MBSR ile 2000 yılında çalışmaya başlamış ve kendi eğitici eğitmenliğini IMA’dan (Institute for Mindfulness-Based Approaches) almıştır. Günter Hudasch, birçok MBSR programına eğitmenlik yapmıştır. Şirketlere mindful liderlik programları ve mindfulness eğitimleri düzenlemektedir. Almanya, Leipzig’de bulunan Sosyal Sinirbilim Max-Planck-Enstitüsü’nde mindfulness eğitmenliği yapmaktadır. Ayrıca, Almanya’da 2005 yılında kurulduğundan beri MBSR-MBCT Eğitmenleri Birliği’nde başkanlık yapmaktadır.

Petra Meibert

Petra Meibert; psikolog ve psikoterapist, MBSR/MBCT Eğitici-Eğitmeni, süpervizör ve Almanya Ruhr’da Mindfulness-Center’ın kurucularındandır. Petra Meibert, Massachusetts Üniversitesi Mindfulness Merkezi tarafından sertifikalıdır ve MBCT eğitimini Mark Williams ve Ferris Urbanowski tarafından almıştır. MBSR/MBCR eğitmeni ve eğitici eğitmeni olarak uzun yıllardır çalışmıaktadır. Uluslararası eğitim deneyimleri ve çeşitli araştırma projeleri vardır. Mindfulness ve Budist meditasyonlarını 30 yıldır uygulamaktadır; uygulamalarını farklı gelenekler (Vipassana, Tibetan Buddhism, Dzogchen) ve farklı eğitmenlerle deneyimlemiştir. Tarab Tulku Rinpoche ile 3 yıl Budist Felsefesi ve Psikolojisi eğitiminde yer almıştır. Şu anda Jack Kornfield ve Tara Brach ile Mindfulness Meditation Eğitici eğitmenliği programında yer almaktadır.

Maria van Balen

Mindfulness eğitmeni ve terapisttir. Onkoloji ve reintegrasyon alanında çalışmaları vardır. Kanserli hastalara ve onların yakınlarına MBSR eğitimleri vermiştir. Maria van Balen, Hollanda Mindfulness Eğitmenleri Birliği’nin (VMBN) kurucularındandır ve heyet üyesi olarak uzun yıllar çalışmıştır. Maria van Balen şuan EAMBA (Europian Association of Mindfulness Based Approaches) da aktif olarak çalışmaktadır.

Lot Heijke

”Present Mind” (https://www.presentmind.net) kurucusu, Eğitmen ve süpervizördür. Mindfulness Eğitmenliğini Massachusetts Üniversitesi Mindfulness Merkezi (CFM) tarafından almıştır. Meditasyon ve yoga eğitmenidir. 2004 yılından beri yoga ve mindfulness eğitmenliği yapmakta ve düzenli olarak meditasyon inzivaları düzenlemektedir. Ayrıca uluslararası eğitici eğitmenliği programları da düzenlemiştir. Şefkat ve mizah hem kendi uygulamalarının hem de eğiticiliğinin önemli unsurlarındandır.
Lot Heijke, Hollanda Mindfulness Birliği (VMBN) heyet kurulundadır ve aynı zamanda EAMBA (Europian Association of Mindfulness Based Approaches) kurucularındandır.

Doç. Dr. Zümra Atalay

zümra atalay

Uluslararası Mindfulness eğitmenidir. Temel çalışma alanı bilinçli farkındalık (mindfulness), bilinçli farkındalık temelli terapiler, şefkat (compassion) ve şefkat temelli terapilerdir. Doktora tezi de bu iki konu üzerinedir. Doktora sonrası çalışmasını Rochester Üniversitesi Psikoloji Bölümünde “Mindfulness ve Psikolojik İhtiyaçlar” üzerine yapmıştır. EAMBA (Europian Association of Mindfulness Based Approaches) üyesidir. Üniversitedeki çalışmalarının yanısıra kendi özel ofisinde düzenli aralıklarla MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction Program) ve MBCT (Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi) grup çalışmaları, eğitimler ve bireysel görüşmeler düzenlemektedir. Mindfulness: Şimdi ve Burada kitabının yazarıdır.